29 Sierpnia
Lekcja geometrii z drukiem 3D
Komentarzy: 0
Drukarka 3D w szkole może okazać się prawdziwym skarbcem pomocy dydaktycznych przydatnych podczas lekcji geometrii. Ilość projektów, które można wykorzystać podczas lekcji może wprawić w zakłopotanie, ale z pewnością warto zwrócić uwagę na 4 poniższe modele 3D.


Modele 3D brył geometrycznych


Duże, lekkie, a przede wszystkim pomocne i tanie w wydrukowaniu. W bazie naszych projektów Banach 3D można znaleźć kilkanaście świetnych modeli brył. Prostokąty, kwadraty, walce, stożki oraz ich przekroje znakomicie sprawdzają się podczas lekcji geometrii. Niewielki koszt wydruku takich modeli 3D sprawia, że możliwe jest prowadzenie zajęć podczas których uczniowie mogą dotykać modeli oraz zaznaczać na nich linie, przekątne, równoległe, średnicę, poszczególne boki i kąty. Dzięki temu lekcje okazują się być dużo bardziej angażujące, a w konsekwencji skuteczniejsze.


Zabawa w kąty


Nie każdy wydruk 3D musi być duży i skomplikowany. Czasem najbardziej skuteczne okazują się być proste rozwiązania. To stwierdzenie dotyczy również geometrii i poznawania podstawowych kątów. Dlatego też czasem warto sięgnąć po proste modele kątów, których niewielki rozmiar pozwala w krótkim czasie i niewielkim kosztem wydrukować po jednym egzemplarzu zbioru kątów dla każdego ucznia.


Okrąg i ułamki


Ułamki są jednym z pierwszych zagadnień realizowanych podczas lekcji matematyki w szkole podstawowej. Nic w tym dziwnego, gdyż rozróżnienie podstawowych części, takich jak 1/2 , ¼, ⅛ itd. są pomocne podczas całego życia.

Zdobycie tej przydatnej wiedzy bywa kłopotliwe szczególnie we wczesnym okresie nauki. W takich chwilach warto skorzystać z drukarki 3D, z pomocą której można wydrukować kolorowe okręgi złożone z kolorowych części (ułamków), które ułatwiają odróżnianie poszczególnych ułamków.


Figura w figurze


Ostatnia opisana w tym miejscu pomoc dydaktyczna przydatna podczas lekcji geometrii, to zbiór figur. Pomimo różnych długości boków poszczególnych trójkątów, możliwe jest ułożenie z nich kwadratu lub sześcianu używając do tego pomocnych form. W ten sposób uczniowie mogą rozwijać swoją kreatywność, spostrzegawczość oraz realizować podstawę programową w zakresie nauki geometrii.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz