10 Lipca
Relacja z konferencji Szkoła w ruchu
Komentarzy: 028 czerwca w Katowicach odbyła się konferencja „Szkoła w ruchu”. Jej celem było zaprezentowanie metody nauki poprzez ruch i wykorzystania jej w codziennej pracy nauczycieli. Nauka podstaw programowania, logicznego myślenia, przewidywania czy gry w japońskie szachy dla dzieci były głównymi elementami tego wydarzenia.

Jako osobliwą atrakcję konferencji potraktowano druk 3D, który pozornie niewiele ma wspólnego z edukacją w ruchu.

Mimo to druk 3D wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników. Największym zaskoczeniem była dla nich łatwość, z jaką można drukować modele 3D za pośrednictwem drukarki Banach 3D. Przekonali się o tym uczestnicy wydarzenia, którzy mogli samodzielnie uruchomić druk nowego przedmiotu. W tym celu każdy z nich wykonał zaledwie kilka kliknięć na dotykowym ekranie drukarki by projekt warstwa po warstwie zaczął powstawać.

 

Udział w konferencji był również znakomitą okazją do przedstawienia ogromnych możliwości wykorzystania druku 3D w codziennej pracy nauczycieli. Modele figur geometrycznych, ich przekroje, gry matematyczne, modele serca, ludzkiej czaszki czy też spektakularny zamek i model jednego z symboli Londynu - Big Bena zrobiły wrażenie na każdym.

 

Rozmowy z nauczycielami i dyrektorami szkół w trakcie konferencji „Szkoła w ruchu” pozwoliły także na dyskusję o realnych kosztach wdrożenia druku 3D. O ile koszt zakupu drukarki Banach 3D może być porównany do kupna kserokopiarki, która jest niezastąpionym wyposażeniem każdej szkoły, to już koszt eksploatacji drukarki 3D był dla rozmówców trudny do określenia. Na szczęście przygotowane gry i zagadki polegające na odgadnięciu kosztu druku poszczególnych modeli pozwoliły zdobyć pewną wiedzę.

W ten sposób druk 3D w edukacji zyskał kolejną grupę entuzjastów tego rozwiązania. Przy okazji kolejny raz obalono dwa mity: że obsługa drukarki 3D jest skomplikowana i że druk 3D jest drogim rozwiązaniem, na które nie stać polskich szkół. Mamy nadzieję, że kolejne wydarzenia i spotkania z nauczycielami pozwolą zarażać innych tym znakomitym rozwiązaniem, które ułatwia i uatrakcyjnia edukację. 

0 Komentarzy

Dodaj komentarz