Innowacyjne narzędzia i pomoce dydaktyczne mogą być w pełni lub częściowo finansowane z budżetu państwa. Aktualnie trwają dwa programy „Aktywna Tablica” i „Laboratoria Przyszłości”, w których udziału wiąże się z otrzymaniem nowoczesnego sprzętu typu drukarki i długopisy 3D, multimedialne ilustracje, gry, ćwiczenia. Wiele innych materiałów wspomagających rozwój uczniów, pomaga również przy współpracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Do których placówek skierowana jest ta propozycja? Przeczytaj i dowiedz się, jak twoja szkoła może wziąć udział w projektach, jakie konkretnie narzędzia i pomoce dydaktyczne może otrzymać. Poznajmy wartościowe inicjatywy wspierające rozwój i efektywną edukację uczniów szkół podstawowych.
Trwa obecna edycja programu „Aktywna Tablica” na lata 2020 – 2024. Wspiera on rozwój uczniów szkół podstawowych, do których uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami. Dodatkowe materiały zapewniają lepszą formę kształcenia dla uczniów niewidomych, posiadających zaburzenia rozwojowe i inne trudności uniemożliwiające im efektywne kształcenie.
Raz na przestrzeni czterech lat, szkoła ma możliwość złożyć wniosek o wsparcie finansowe i otrzymać cenne, innowacyjne pomoce dydaktyczne takie jak:
multimedialne ilustracje przedmiotowe,
gry,
zabawy,
ćwiczenia na różnym poziomie trudności,
długopisy 3D,
inne narzędzia wspierające naukę i terapię dzieci z SPE.
Co ważne, szkoła nie musi posiadać wydzielonych klas specjalnych, wystarczy, że w placówce uczą się dzieci z SPE uczęszczające na zajęcia klas integracyjnych. Dostępny jest katalog pomocy dydaktycznych, w którym szkoły mogą zapoznać się z konkretnymi narzędziami oferowanymi przez program. Na stronie programu znajdują się wskazówki ułatwiające wypełnienie wniosku, skonstruowane w konsultacji z prawnikiem. Wnioski odrzucane są jedynie w przypadku niepoprawnego ich wypełnienia. Co ważne, by wziąć udział w programie, wniosek należy wypełnić do 15 maja 2022 roku.
Projekt „Aktywna Tablica”, wyposażając szkołę w innowacyjne narzędzia dydaktyczne wspierające naukę dzieci, także tych z SPE, sprawi, że poziom edukacji w placówce wzrośnie. Zwiększy się efektywność, a także atrakcyjność prowadzonych przez nauczycieli zajęć. Pedagodzy otrzymają pomoce dydaktyczno – terapeutyczne, które ułatwią im dostosowanie lekcji do możliwości i poziomu zaawansowania wszystkich dzieci w klasie. Szkoła może otrzymać dofinansowanie wynoszące nawet do 43 750 zł. Wkład własny szkoły nie jest wymagany.
Program „Laboratoria Przyszłości” przygotowany został przez MEiN. Zakłada finansowe wsparcie infrastruktury szkolnej, a także popularyzację nauk ścisłych i inżynieryjno-technicznych. Ma się to odbywać poprzez kształtowanie umiejętności praktycznych uczniów, rozwój ich kompetencji kreatywnych i technicznych.
Dzięki temu do każdej szkoły podstawowej w Polsce (do września 2022 roku) mają trafić następujące narzędzia:
drukarka 3D z akcesoriami (np. długopisy 3D),
filament — materiał do druku 3D,
mikrokontrolery z sensorami,
stacje lutownicze dla mikrokontrolerów,
zestaw audio-video.
Zaopatrzenie w sprzęt to dopiero początek przygody. Oferujemy szkołom pomoc przy wdrażaniu druku 3D w program edukacyjny. Mamy za sobą lata doświadczenia w pracy z technologiami 3D. Z powodzeniem przeprowadziliśmy wiele programów edukacyjnych w szkołach podstawowych i nie tylko. Przygotowaliśmy specjalny, 5-letni plan dla nauczycieli i uczniów, który zapozna ich i zachęci do korzystania z druku i modelowania 3D. Zapewniamy opiekę techniczną i koordynację przez cały czas trwania projektu. Oferujemy wartościowe materiały instruktażowe w formie video, dostęp do obszernej biblioteki modeli szkolnych, 1000 scenariuszy do prowadzenia zajęć i wiele innych pomocnych narzędzi.
Drukarki Banach 3D spełniają wymagania programu Laboratoria Przyszłości, otrzymasz je od ręki. Ponadto posiadają 5-letnią gwarancję sprawnej, niezawodnej pracy, są proste i intuicyjne w obsłudze. Co oprócz wysokiej jakości sprzętu zyskasz dzięki współpracy z nami? Ekspercką wiedzę specjalistów w technologii 3D dostosowaną do polskiej edukacji, towarzystwo opiekunów programu, którzy w prosty i przyjazny sposób zaprezentują funkcjonowanie i obsługę drukarek 3D dzieciom i nauczycielom, szkolenia i materiały tworzone przez wydawcę edukacyjnego posiadającego 12-letnie doświadczenie, a także gotową bibliotekę 500 projektów 3D zgodnych z polską podstawą programową.
Nasz program wykorzystuje narzędzia uwielbiane przez dzieci. Prócz tego, że korzystanie z nich jest świetną zabawą, uczniowie rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię przestrzenną i artystyczną, ćwiczą sprawność manualną, uczą się cierpliwości, stymulują integrację sensoryczną. To świetne wsparcie rozwojowo-terapeutyczne wszystkich uczniów, także tych z SPE. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami druku 3D, którzy pomogą dobrać drukarkę odpowiednią do potrzeb twojej szkoły.
Zaufaj naszemu doświadczeniu i weź udział w specjalnym programie.