Jak zacząć korzystać z druku 3D

Posiadasz drukarkę marki Banach 3D?

Jesteś nauczycielem przedmiotowym i zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać drukarkę Banach 3D na swoich zajęciach? Koniecznie odwiedź sekcję PROJEKTY, w której znajdziesz gotowe do druku modele 3D w podziale na kategorie przedmiotowe. Jeśli chcesz zorientować się, w jakich obszarach możesz wdrożyć druk 3D w swojej placówce, sprawdź dokument, który przygotowaliśmy – 12 praktycznych sposobów na wykorzystanie laboratorium druku 3D w Twojej szkole. Przejrzyj także nasze filmy instruktażowe, które mogą przygotować Cię do wprowadzenia modelowania 3D na swoich zajęciach. Jeśli szukasz cotygodniowych inspiracji, sprawdź Ekosystem Banach 3D, który sprawi że w pełni wykorzystasz możliwości drukarki 3D w swojej szkole.

Zastanawiasz się, czy warto zakupić drukarkę marki Banach 3D do swojej szkoły?

Drukarki 3D umożliwiają prototypowanie wykorzystywane w różnych dziedzinach. Dzięki nim jesteśmy w stanie urzeczywistnić wymyślone przez nas projekty, stworzymy obiekty od zabawek i figurek, przez zakładki do książek aż po obudowy różnego sprzętu. Na rynku istnieją już drukarki 3D do żywności. Korzysta z nich też medycyna ( niedawno stworzono właśnie tym sposobem pierwszy ludzki organ). Druk 3D to przyszłość, warto więc zapoznać się z tą technologią. Na naszej stronie znajdziesz przeróżne projekty, które można wydrukować i korzystać z nich na zajęciach z każdego niemal przedmiotu. Dzięki temu wiedza będzie lepiej przyswajana i rozumiana przez uczniów. Wydruki można również wykorzystać jako element dekoracji sali lekcyjnej. Gekon obok podręczników do biologii z pewnością przykuje uwagę młodzieży.
Jest naprawdę wiele zalet korzystania z druku 3D, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów i szkoleń oraz z oferowanymi przez nas produktami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie druku 3D oraz wdrożenia go w swojej placówce, skontaktuj się z nami.

 

Dołącz do grupy Szkolny druk 3D - Banach

Nasze Wydawnictwo działa wieloobszarowo, aby tradycyjna edukacja stała się edukacją przyszłości . Wiemy jednak, że intensywne zmiany w szkolnictwie, powodują, że nauczyciele mają więcej wyzwań, a co za tym idzie o wiele więcej pracy . W tak dynamicznym środowisku potrzebne jest wzajemne wsparcie, dzielenie się doświadczeniem, poszukiwanie pomocy i inspiracji. Z tego względu powstała grupa „Szkolny druk 3D – Banach” Zachęcamy do dołączenia. Inspiruj siebie. Inspiruj innych!

DOŁĄCZ DO GRUPY

Filmy instruktażowe dla Banach 3D School

Modele wydrukowane na drukarce Banach 3D

Szkolenia online z druku 3D

Szkolenia online z druku 3D Nasza marka jest stworzona przez zespół z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym. Rozumiemy, że druk 3D to technologia, która do tej pory nie była znana. Specjalnie dla Państwa organizujemy kursy, podczas których od początku do końca omówimy i przedstawimy działanie takich drukarek.  Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia z druku 3D. Organizujemy jest od września do czerwca i odbywają się raz w miesiącu o godzinie 17:00. Dzięki tym szkoleniom z łatwością zrozumiesz podstawy korzystania z drukarek 3D, a nasza prowadząca podzieli się praktycznymi wskazówkami i udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Kursy są skierowane przede wszystkim do osób początkujących, które chcą poznać działanie technologii 3D. Ponieważ wiemy, że początki bywają trudne, nasza prowadząca -  Monika Kanigowska jest nastawiona na przedstawienie zagadnień w sposób jak najbardziej dokładny. Webinaria będą dotyczyć głównie samych drukarek  i procesu drukowania. Podczas kursu dowiesz się, jak wykorzystać druk 3D w szkole, jak korzystać z odbudowy dydaktycznej (nawigacja po stronie www, pobieranie modeli 3D, dostęp do scenariuszy , modelowanie w programach Tincercad, onshape, fusion 360), jak rozpocząć pracę z drukiem 3 (rozpakowanie drukarki, załadowanie filamentu, poziomowanie stołu, pierwszy wydruk 3D). Możesz też liczyć na przyjazną pracę z drukarką Banach School, dzięki której Twoja praca będzie wygodniejsza, a ty zyskasz opiekę techniczną i serwisową. Jeżeli podejmiesz decyzję wzięcia udziału w szkoleniu, zostaniesz otoczony kompleksową opieką - zarówno wdrożeniową jak i merytoryczną. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Banach 3D oferuje serwis gwarancyjny swoich produktów do druku 3D, również w postaci zdalnych konsultacji, co znacznie ułatwia rozwiązywanie nagłych problemów. Dzięki temu nie tylko naprawa zakupionych narzędzi, ale także wszelkie problemy techniczne dokonywane są w bardzo krótkim czasie. Drukarki 3D oraz długopisy 3D firmy Banach to sprzęt najwyższej jakości obowiązkowy w każdej szkole i coraz częściej spotykany w wielu domach. Warto postawić na produkty najwyższej jakości z serwisem gwarancyjnym, a to właśnie oferuje marka Banach 3D.

FAQ

Kalibrację wykonuje się z użyciem czterech śrub stołu roboczego. Instrukcja jest dostępna na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=P-7jtKfGDlY

W naszej drukarce zastosowaliśmy magnetyczną nakładkę na stół. W celu ściągnięcia gotowego wydruku można wyciągnąć ją z drukarki. Nakładkę zaginamy w rulon, dzięki czemu wydrukowany model z łatwością odejdzie od nakładki magnetycznej. Następnie ponownie nakładamy nakładkę na stół.

Pierwszą i najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo skalibrowane urządzenie. Konieczne jest zmniejszenie odległości pomiędzy platformą a dyszą poprzez uniesienie stołu.
Możliwe jest też zastosowanie klejów adhezyjnych (np. Dimafix).

Pierwszą i najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo skalibrowane urządzenie. Dysza znajduje się zbyt blisko stołu, przez co filament wprasowuje się w nakładkę. Uwaga – nieprawidłowa kalibracja może prowadzić do uszkodzenia podkładki magnetycznej!

Czyszczenie podkładki magnetycznej nie jest konieczne. Drobne pozostałości filamentu zazwyczaj odchodzą z kolejnymi wydrukami.
W razie potrzeby podkładkę można odtłuścić np. roztworem alkoholu.

Uszkodzenia nakładki magnetycznej są, w większości przypadków, spowodowane niedokładną kalibracją urządzenia. Nakładka jest wymienna i dostępna do zakupu: https://www.eisystem.pl/wszystkie-produkty/193-podkladka-magnetyczna-dla-drukarek-3d.html

Rolkę filamentu należy umieścić na dołączonym do drukarki uchwycie, w sposób umożliwiający jego swobodne rozwijanie. Następnie wprowadzić filament w czujnik końca filamentu oraz przeprowadzić przez ekstruder (ściskając go od góry w miejscu śruby) do białej rurki PTFE. Następnie skorzystać z opcji „wsuń filament”  – opis wraz ze zdjęciami znajduje się na 10 stronie instrukcji obsługi.

W sytuacji, gdy filament utknął w rurce PTFE poza ekstruderem, możliwe jest jej odłączenie, po przyciśnięciu czarnej złączki (na zdjęciu) i delikatnym szarpnięciu wężyka. Po nagrzaniu głowicy możliwe będzie usunięcie filamentu. Montaż rurki odbywa się podobnie do jej demontażu – po wciśnięciu złączki, wężyk należy docisnąć do ekstrudera.

w ostatnim etapie produkcji zdecydowaliśmy się na zastosowanie podkładki magnetycznej, która ułatwia ściąganie gotowych modeli. Stosowanie skrobaka doprowadzi do uszkodzenia podkładki magnetycznej.

Zachęcamy do aktualizacji oprogramowania. Jest ono dostępne do pobrania na stronie: https://banach3d.pl/do-pobrania/. Aby zaktualizować urządzenie, należy pobrane pliki skopiować do głównego katalogu karty pamięci, a następnie umieścić ją w wyłączonej drukarce. Po włączeniu urządzenia, automatycznie rozpocznie się proces aktualizacji.

Częstą przyczyną przesunięć warstw jest zderzenie głowicy drukarki 3D z drukowanym modelem bądź np.: ręką użytkownika.
Problemem może być też słaba wentylacja – można umieścić ją na podwyższeniu. Zalecanym jest zapewnienie jej swobodnego przepływu chłodnego powietrza.  Podczas pracy ważnym jest, by urządzenie znajdowało się z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, promienie słoneczne itp.

Raft jest przydatny w przypadku problemów z przyczepnością modelu do stołu roboczego. W przypadku niektórych modeli (np. z elementami zawieszonymi w powietrzu) konieczne może być zastosowanie podpór.

Kamerę należy podłączyć do źródła zasilania. Na dowolne urządzenie przenośne (z systemem iOS lub android) pobierz aplikację HDWifiCamPro. Dokładna instrukcja połączenia aplikacji z kamerą jest dostępna na stronie: https://banach3d.pl/do-pobrania/

Drukarkę można połączyć z dowolnym urządzeniem mobilnym (z systemem iOS lub android).
Aplikację można pobrać w AppStore, w przypadku systemu Android należy pobrać aplikację na komputer a następnie wgrać ją na urządzenie przenośne. Instalację należy uruchomić z poziomu urządzenia.  Dokładna instrukcja jest dostępna na stronie: https://banach3d.pl/do-pobrania/