Jak zacząć korzystać z druku 3D

Posiadasz drukarkę marki Banach 3D?

Jesteś nauczycielem przedmiotowym i zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać drukarkę Banach 3D na swoich zajęciach? Koniecznie odwiedź sekcję PROJEKTY, w której znajdziesz gotowe do druku modele 3D w podziale na kategorie przedmiotowe. Jeśli chcesz zorientować się, w jakich obszarach możesz wdrożyć druk 3D w swojej placówce, sprawdź dokument, który przygotowaliśmy - 12 praktycznych sposobów na wykorzystanie laboratorium druku 3D w Twojej szkole. Przejrzyj także nasze filmy instruktażowe, które mogą przygotować Cię do wprowadzenia modelowania 3D na swoich zajęciach. Jeśli szukasz cotygodniowych inspiracji, sprawdź Ekosystem Banach 3D, który sprawi że w pełni wykorzystasz możliwości drukarki 3D w swojej szkole.

Zastanawiasz się, czy warto zakupić drukarkę marki Banach 3D do swojej szkoły?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie druku 3D oraz wdrożenia go w swojej placówce, skontaktuj się z nami.

Pierwsze filmy

Pierwsze wydruki na drukarce Banach 3D

Szkolenia online z druku 3D

Zapraszamy nauczycieli do udziału w praktycznym szkoleniu dotyczącym obsługi drukarki Banach School i wykorzystania druku 3D w nauczaniu. Szkolenie w sposób praktyczny wskazuje jak wykorzystać metodę pracy z uczniem poprzez druk 3D. Korzystając z druku trójwymiarowego, pozwolimy uczniom na zrozumienie zagadnień sprawiających trudności, zachęcimy uczniów do przedmiotów ścisłych przyrodniczych i technicznych, pobudzimy ich kreatywność oraz wykształcimy wyobraźnię przestrzenną, a także zmysł technologicznego myślenia.

FAQ

Dlaczego filament nie wychodzi z dyszy?

Należy sprawdzić temperaturę; temperatura dyszy musi być wyższa (ok 2000C) Sprawdź, czy dysza nie znajduje się zbyt blisko obszaru roboczego, jeśli tak jest, filament nie zostanie wyprowadzony – wówczas należy wypoziomować obszar roboczy. Zwróć uwagę, czy dysza nie jest zapchana. Ekstruder nie wciągnął filamentu prawidłowo lub filament mógł zaczepić się o ząb silnika.

Drukowany model odkleja się od stołu.

Stół jest źle wypoziomowany. Rozpocznij proces kalibracji stołu opisany w instrukcji obsługi. Sprawdź czy filament nie jest wilgotny lub czy nie używasz filamentu wątpliwej jakości.

Dlaczego precyzja drukowania znacznie różni się od rzeczywistego modelu?

Na powierzchni modelu znajduje się duże nagromadzenie filamentu. Temperatura dyszy jest zbyt wysoka, filament topi się zbyt szybko, powodując przelewanie. Przepływ filamentu jest zbyt duży; oprogramowanie slicera (np. Cura) umożliwia zmianę przepływu filamentu – należy zmienić domyślną wartość 100% na 80%. Problem z ustawieniem średnicy filamentu; ustawienia znajdują się w oprogramowaniu Cura; ustawienia domyślne są inne – na rynku dostępne są filamenty 1,75 mm i 3 mm; w drukarce 3D Banach School używać można jedynie filamentów 1,75 mm. Niska jakość powierzchni po usunięciu raftu dla technologii FDM. Gęstość raftu powinna być tak niska, jak to możliwe – 10% to prawidłowa wartość, która umożliwia łatwe usunięcie. Należy przyciąć model za pomocą narzędzia do szlifowania, wytrzeć delikatnie ręcznikiem lekko zamoczonym w acetonie.

Nieprawidłowe ustawienie modelu drukowania.

Model nie został prawidłowo przycięty; konieczne jest ponowne przycięcie modelu lub należy zmienić pozycję modelu, aby wygenerować nowy plik .gcode.

Problem z plikiem modelu; jeśli po ponownym przycięciu model wciąż ustawiony jest nieprawidłowo, problemem jest oryginalny plik.

Pierwsze filmy

Zobacz, w jaki sposób uruchomić drukarkę 3D, jak załadować filament oraz wypoziomować obszar roboczy. Nie używając technicznego żargonu podpowiemy Ci jak działa technologia druku 3D oraz jak możesz zacząć swoją przygodę z drukowaniem i modelowaniem 3D.