Jak zacząć korzystać z druku 3D

Posiadasz drukarkę marki Banach 3D?

Jesteś nauczycielem przedmiotowym i zastanawiasz się, jak możesz wykorzystać drukarkę Banach 3D na swoich zajęciach? Koniecznie odwiedź sekcję PROJEKTY, w której znajdziesz gotowe do druku modele 3D w podziale na kategorie przedmiotowe. Jeśli chcesz zorientować się, w jakich obszarach możesz wdrożyć druk 3D w swojej placówce, sprawdź dokument, który przygotowaliśmy – 12 praktycznych sposobów na wykorzystanie laboratorium druku 3D w Twojej szkole. Przejrzyj także nasze filmy instruktażowe, które mogą przygotować Cię do wprowadzenia modelowania 3D na swoich zajęciach. Jeśli szukasz cotygodniowych inspiracji, sprawdź Ekosystem Banach 3D, który sprawi że w pełni wykorzystasz możliwości drukarki 3D w swojej szkole.

Zastanawiasz się, czy warto zakupić drukarkę marki Banach 3D do swojej szkoły?

Drukarki 3D umożliwiają prototypowanie wykorzystywane w różnych dziedzinach. Dzięki nim jesteśmy w stanie urzeczywistnić wymyślone przez nas projekty, stworzymy obiekty od zabawek i figurek, przez zakładki do książek aż po obudowy różnego sprzętu. Na rynku istnieją już drukarki 3D do żywności. Korzysta z nich też medycyna ( niedawno stworzono właśnie tym sposobem pierwszy ludzki organ). Druk 3D to przyszłość, warto więc zapoznać się z tą technologią. Na naszej stronie znajdziesz przeróżne projekty, które można wydrukować i korzystać z nich na zajęciach z każdego niemal przedmiotu. Dzięki temu wiedza będzie lepiej przyswajana i rozumiana przez uczniów. Wydruki można również wykorzystać jako element dekoracji sali lekcyjnej. Gekon obok podręczników do biologii z pewnością przykuje uwagę młodzieży.
Jest naprawdę wiele zalet korzystania z druku 3D, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów i szkoleń oraz z oferowanymi przez nas produktami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie druku 3D oraz wdrożenia go w swojej placówce, skontaktuj się z nami.

 

Filmy instruktażowe dla Banach 3D School

Modele wydrukowane na drukarce Banach 3D

Szkolenia online z druku 3D

Szkolenia online z druku 3D Nasza marka jest stworzona przez zespół z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym. Rozumiemy, że druk 3D to technologia, która do tej pory nie była znana. Specjalnie dla Państwa organizujemy kursy, podczas których od początku do końca omówimy i przedstawimy działanie takich drukarek.  Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia z druku 3D. Organizujemy jest od września do czerwca i odbywają się raz w miesiącu o godzinie 17:00. Dzięki tym szkoleniom z łatwością zrozumiesz podstawy korzystania z drukarek 3D, a nasza prowadząca podzieli się praktycznymi wskazówkami i udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Kursy są skierowane przede wszystkim do osób początkujących, które chcą poznać działanie technologii 3D. Ponieważ wiemy, że początki bywają trudne, nasza prowadząca -  Monika Kanigowska jest nastawiona na przedstawienie zagadnień w sposób jak najbardziej dokładny. Webinaria będą dotyczyć głównie samych drukarek  i procesu drukowania. Podczas kursu dowiesz się, jak wykorzystać druk 3D w szkole, jak korzystać z odbudowy dydaktycznej (nawigacja po stronie www, pobieranie modeli 3D, dostęp do scenariuszy , modelowanie w programach Tincercad, onshape, fusion 360), jak rozpocząć pracę z drukiem 3 (rozpakowanie drukarki, załadowanie filamentu, poziomowanie stołu, pierwszy wydruk 3D). Możesz też liczyć na przyjazną pracę z drukarką Banach School, dzięki której Twoja praca będzie wygodniejsza, a ty zyskasz opiekę techniczną i serwisową. Jeżeli podejmiesz decyzję wzięcia udziału w szkoleniu, zostaniesz otoczony kompleksową opieką - zarówno wdrożeniową jak i merytoryczną. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Banach 3D oferuje serwis gwarancyjny swoich produktów do druku 3D, również w postaci zdalnych konsultacji, co znacznie ułatwia rozwiązywanie nagłych problemów. Dzięki temu nie tylko naprawa zakupionych narzędzi, ale także wszelkie problemy techniczne dokonywane są w bardzo krótkim czasie. Drukarki 3D oraz długopisy 3D firmy Banach to sprzęt najwyższej jakości obowiązkowy w każdej szkole i coraz częściej spotykany w wielu domach. Warto postawić na produkty najwyższej jakości z serwisem gwarancyjnym, a to właśnie oferuje marka Banach 3D.

FAQ

Najnowsza wersja drukarek 3D Banach School posiada nowy rodzaj stołu. Składa się on z namagnesowanej podkładki, którą można zdjąć po zakończeniu wydruku – umożliwia to dużo łatwiejsze odrywanie wydrukowanego modelu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie zaleca się używania skrobaków, które mogłyby nawet uszkodzić wierzchnią warstwę podkładki.

Należy sprawdzić temperaturę; temperatura dyszy musi być wyższa (ok 200 st. C) Sprawdź, czy dysza nie znajduje się zbyt blisko obszaru roboczego, jeśli tak jest, filament nie zostanie wyprowadzony – wówczas należy wypoziomować obszar roboczy. Zwróć uwagę, czy dysza nie jest zapchana. Ekstruder nie wciągnął filamentu prawidłowo lub filament mógł zaczepić się o ząb silnika.

Stół jest źle wypoziomowany. Rozpocznij proces kalibracji stołu opisany w instrukcji obsługi. Sprawdź czy filament nie jest wilgotny lub czy nie używasz filamentu wątpliwej jakości.

Model nie został prawidłowo przycięty; konieczne jest ponowne przycięcie modelu lub należy zmienić pozycję modelu, aby wygenerować nowy plik .gcode.

Problem z plikiem modelu; jeśli po ponownym przycięciu model wciąż ustawiony jest nieprawidłowo, problemem jest oryginalny plik.

Na powierzchni modelu znajduje się duże nagromadzenie filamentu. Temperatura dyszy jest zbyt wysoka, filament topi się zbyt szybko, powodując przelewanie. Przepływ filamentu jest zbyt duży; oprogramowanie slicera (np. Cura) umożliwia zmianę przepływu filamentu – należy zmienić domyślną wartość 100% na 80%. Problem z ustawieniem średnicy filamentu; ustawienia znajdują się w oprogramowaniu Cura; ustawienia domyślne są inne – na rynku dostępne są filamenty 1,75 mm i 3 mm; w drukarce 3D Banach School używać można jedynie filamentów 1,75 mm. Niska jakość powierzchni po usunięciu raftu dla technologii FDM. Gęstość raftu powinna być tak niska, jak to możliwe – 10% to prawidłowa wartość, która umożliwia łatwe usunięcie. Należy przyciąć model za pomocą narzędzia do szlifowania, wytrzeć delikatnie ręcznikiem lekko zamoczonym w acetonie.

Obiekty drukowane technologią 3D powstają wskutek nakładania na siebie warstw specjalnych włókien tworzywa sztucznego (filamentu) podgrzewanych w dyszach lub głowicach, nakładanych warstwowo a następnie utwardzanych. Efektem takiego procesu jest przestrzenny obiekt, który stanowi dokładne odwzorowanie wgranego wcześniej do drukarki pliku cyfrowego.

Druk 3D pozwala uzyskać trójwymiarowe produkty, np. pełniące w przemyśle funkcje wzorów i prototypów. Wykorzystuje się je w wielu branżach. Jest to znacznie tańsza i szybsza metoda ich tworzenia.
W warunkach domowych można tworzyć oryginalne projekty, zabawki, gadżety (np. biurowe) czy dekoracje.
Druk 3D jest technologią przyszłości. Coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie, m.in. w formie drukowanych protez, które w dużym stopniu zastępują te tradycyjne.

Pierwszym etapem drukowania 3D jest cyfrowy projekt 3D – bez niego nie można rozpocząć całego procesu. Należy go wgrać do drukarki, która potem go wiernie odtworzy. Projekt dostarcza drukarce kompleksową wiedzę na temat obiektu, podaje szczegóły kolejnych warstw.

Firma Banach proponuje liczne projekty 3D do pobrania, można je wykorzystać do pracy w domu, jak i np. w szkole.

Projekty 3D można stworzyć indywidualnie. Wiele programów do tego dedykowanych jest darmowych. Przy zakupie wybranego sprzętu Banach, nabywca ma dostęp do specjalnego oprogramowania przystosowanego do projektów 3D pobranych z internetu, dzięki czemu może pracować na autorskich i zapożyczonych projektach.

Po złożeniu drukarki należy ją skalibrować. Przedmioty powstałe w efekcie druku 3D składają się z wielu warstw, więc przygotowanie drukarki pod względem wypoziomowania stołu jest bardzo ważne. Warto pamiętać, że wysokość każdej warstwy przyczynia się do efektów wizualnych powstałych produktów szczególnie pod względem ich gładkości.