Wielkoformatowy druk 3D w edukacji

Druk wielkoformatowy 3D Banach Future

Nowoczesne technologie rozwijają się coraz prężniej, znajdując zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia. Program Laboratoria Przyszłości powstał z myślą o rozwoju placówek dydaktycznych i unowocześnieniu metod nauczania, po to, aby uczniowie mogli od najmłodszych lat poznawać narzędzia przyszłości. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy etap nauczania znacząco się od siebie różni i wymaga innego podejścia. Właśnie dlatego w szkołach średnich i na uczelniach idealnie sprawdzi się druk wielkoformatowy.

Zastosowanie wielkoformatowego druku 3D w edukacji

Obecnie najczęściej drukarki 3D wykorzystywane są do wydruków przemysłowych, jednak technologia ta znajduje również szerokie zastosowanie w edukacji. Uczniowie szkół średnich oraz studenci ukierunkowują swoje zainteresowania po to, aby docelowo zdobyć zawód zgodny z ich zainteresowaniami i preferencjami. Jak można wykorzystać wielkoformatowy druk 3D na zajęciach w szkołach średnich? Najczęściej druk 3D wykorzystuje się na kierunkach ścisłych, ale dobrym przykładem są też przedmioty przyrodnicze. Weźmy na przykład lekcję biologii, na której poznaje się zagadnienia związane z ludzkim ciałem, otaczającym nas ekosystemem i powiązaniami, jakie ma człowiek z przyrodą. Dzięki odpowiedniemu kształceniu i dobrze wyposażonym salom lekcyjnym, właśnie w drukarki 3D, uczniowie mogą dokładnie poznać tajniki ludzkiego organizmu. Samodzielne przygotowanie projektu 3D, dobranie odpowiedniego programu do projektowania i docelowy wydruk, np. poszczególnych narządów, czy szkieletu w dużym formacie, na pewno wzbudzi ogromne zainteresowanie.
Wykorzystanie wielkoformatowego druku 3D w szkołach ponadpodstawowych może wspomóc odkrywanie młodych talentów, uzdolnionych osób, które mogą mieć wpływ na rozwój technologii przyszłości. Niejednokrotnie słyszy się o protezach wydrukowanych na drukarkach 3D, które ułatwiają życie wielu ludzi na całym świecie. Taka forma edukacji sprawdza się praktycznie na każdych zajęciach lekcyjnych i przede wszystkim pomaga w rozwoju kompetencji przyszłości młodych i ambitnych uczniów. Co w przypadku uczelni? Tutaj wielkoformatowe drukowanie 3D to już nieodłączny element nowoczesnych i prestiżowych studiów. Kierunki medycznie i inżynieryjne, aby w pełni spełnić potrzebę edukacyjną studentów, muszą iść z duchem czasu. Przyszli lekarze i inżynierowie powinni zawsze mieć możliwość pracy naukowej, tj. tworzenia prototypów, modeli 3D, komponentów, po to, aby z łatwością poruszać się w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku, z jakim wiąże się ich praca.

Drukarka wielkoformatowa Banach 3D Future

 • Drukarka wielkoformatowa Banach 3D Future została stworzona z myślą o edukacji. Jest to urządzenie wyprodukowane przez polskich producentów, charakteryzujące się bardzo dobrą jakością wydruku oraz jej elementów składowych. Ponadto ma ono wiele zalet, które wyróżniają ją wśród mniejszych gabarytowo drukarek 3D.
 • Drukarka 3D pozwala na szybkie prototypowanie z dużym formacie, co niestety jest niemożliwe przy wykorzystaniu desktopowej drukarki 3D.
 • Wykorzystując wielkoformatowy druk 3D w edukacji, masz pełną kontrolę nad drukiem potrzebnych elementów. Pozwala to na rozbudowywanie modelu 3D oraz testowania metodą prób i błędów jego możliwości zastosowania.
 • Banach 3D Future umożliwia wymianę dyszy na potrzebny w danym momencie rozmiar – od 0,4 mm; 0,6 mm; 08 mm; 1,0 mm po 1,2 mm.
 • W zależności od tego, jak mocno rozbudowany jest drukowany model 3D, może być wymagana zmiana temperatury dyszy drukującej lub zmiana materiału – koloru filamentu.
 • Wymiana filamentów możliwa jest bez dodatkowych czynności oraz bez mechanicznych zabiegów czyszczenia.
 • Niejednokrotnie atutem przy wielkoformatowym druku 3D jest zmiana prędkości pracy drukarki, co maksymalnie zwiększa kontrolę nad drukowanym modelem 3D.
 • Kalibracja drukarki 3D spędza sen z powiek, jednak Banach 3D Future jest już skalibrowana i gotowa do użytku.
 • Pole robocze sięga bardzo dużych rozmiarów, pozwalających na precyzyjny wydruk modeli w rzeczywistych rozmiarach.
 • Drukarka 3D Banach Future jest wyposażona w prowadnice hi – win z wózkami (oś X, Z), dzięki czemu masz pewność precyzyjnego wydruku.
 • Oś Y drukarki Banach 3D Future uzbrojona jest w prowadnice z podwójnymi łożyskami, a tym samym marzenia o bardzo dobrej jakości wydruku stają się rzeczywistością.
 • Drukarkę 3D Banach Future wyróżnia technologia High-END. Jest to napęd i sterowanie typu H, według zasad budowy maszyn CNC.

Użyj odpowiedniego filamentu do wielkoformatowej drukarki 3D

Odpowiednia wielkoformatowa drukarka 3D to połowa sukcesu. Twórcy drukarki Future 3D, znając potrzeby środowiska edukacyjnego, dopracowali każdy detal. Jednak ważnym elementem składowym udanego wydruku jest filament, bez którego praca na drukarce 3D jest niemożliwa. Rekomendujemy filamenty PLA, które są bezpieczne dla środowiska oraz dla zdrowia, co przy tak dużych wydrukach jest szczególnie ważne. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który przybliży Wam zalety wykorzystania filamentu PLA w wydrukach edukacyjnych. Szeroka kolorystyka i biodegradowalność to jedne z wielu zalet, którymi PLA się charakteryzuje.

Zwróć uwagę na konstrukcję wielkoformatowej drukarki 3D

Na rynku jest wiele modeli wielkoformatowych drukarek 3D, jednak warto zwrócić uwagę na ich konstrukcje i komponenty, ponieważ to one świadczą o jej jakości. Materiałem konstrukcyjnym Banach 3D Future jest duraluminium frezowane, które zostało dodatkowo utwardzone powierzchniowo. Jest to stop metali charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na korozję. Korpus jest zwartą, stabilną skrzynią, co zapobiega rozkalibrowaniu się stołu roboczego, który został zamknięty i zabezpieczony z każdej strony. Rzeczą oczywistą jest, że niekontrolowanie wzrastająca temperatura działa niekorzystnie na jakiekolwiek urządzenia, jednak twórcy Banach 3D Future wzięli to pod uwagę. Ten model wielkoformatowej drukarki 3D został wyposażony w automatyczny system chłodzenia, co zapobiega przegrzewaniu się poszczególnych elementów.

Wielkoformatowy druk 3D to bez wątpienia przyszłość, warto wdrożyć go w szkołach ponadpodstawowych oraz na uczelniach, ponieważ może się okazać, że to właśnie w Twojej placówce odkryjesz młode talenty, które zrewolucjonizują świat. Pamiętaj jednak, aby zdecydować się na sprawdzone, wysokiej jakości urządzenie, o bardzo dobrych parametrach pracy. Wielkoformatowy druk 3D jest angażujący, ale z każdym dniem i każdym kolejnym wydrukiem. Jesteśmy przekonani, że pokochasz go tak, jak my, szczególnie, że to Twój projekt może nawet odmienić czyjeś życie.