30 Października
5 nieoczywistych zastosowań druku 3D w edukacji
Komentarzy: 0

Wykorzystanie druku 3D w edukacji praktycznie nie ma ograniczeń. Jedyną barierą wydaje się być pomysłowość nauczycieli i uczniów. Mimo to najczęściej drukowane są tak tradycyjne pomoce, jak figury geometryczne, modele budowli, czy wizerunki znanych osób z historii. To zdecydowanie za mało by mówić o pełnym wykorzystaniu potencjału edukacyjnego, który tkwi w tej technologii. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować 5 nieoczywistych zastosowań druku 3D w edukacji.


Nagradzanie zdolnych uczniów


Docenianie i nagradzanie uczniów za ich wysiłki, starania i efekty jest ważnym elementem edukacji. Same oceny lub słowna pochwała czasem okazują się być niewystarczające. Uczeń doceniony to taki, który może się pochwalić nagrodą, którą otrzymał za swój wysiłek i wzbudzić podziw wśród kolegów i koleżanek. Jest to o tyle ważny aspekt wynagradzania uczniów, iż pozwala w ten sposób motywować również innych do większych starań, bo któż nie chciałby otrzymać atrakcyjnej nagrody, która byłaby podziwiana przez wszystkich w klasie.

Poza standardowymi nagrodami, które znajdowały się w asortymencie nauczyciela, czyli ocenami, słowną pochwałą  lub drobnymi słodyczami i symbolicznymi najczęściej samodzielnie wykonanymi nagrodami można teraz dodać wydruki 3D. Taką przykładową nagrodą za wysiłek i starania może być model mądrej sowy, czy statuetka z cyfrą “1” symbolizująca zwycięzcę. Możliwość drukowania ulubionych postaci z bajek i filmów animowanych jest kolejnym pomysłem na nagrody dla uczniów, które z pewnością będą cenionymi i motywującymi nagrodami w oczach wszystkich dzieci. Upodobania i moda na dziecięcych idoli może szybko się zmieniać, a za sprawą szkolnej drukarki 3D podążanie za uczniowskimi trendami jest łatwe, tanie i szybkie.


Trofea


Szkoła od najmłodszych lat nie tylko uczy, ale również daje szansę do rozwijania zdolności. Szkolne zawody piłkarskie, lekkoatletyczne, czy też siatkarskie są typowymi zawodami, które szkoły chętnie i cyklicznie organizują dla swoich uczniów. Z pomocą drukarki 3D każdego uczestnika takich zawodów można obdarować symbolicznym spersonalizowanym medalem, który będzie zawierał inicjały każdego z zawodników - prawda, że taki medal zrobi wrażenie na każdym uczniu?

Choć często w szkołach podstawowych rodzą się przyszłe nadzieje na najlepszych piłkarzy, lekkoatletów, czy też pływaków, to nie samym sportem szkoły żyją. Cała gama konkursów plastycznych, matematycznych, przyrodniczych, czy też ortograficznych mogą stać się znakomitym pretekstem, by wykorzystać szkolną drukarkę 3D i z jej pomocą stworzyć oryginalne puchary lub statuetki dla uczestników wszelakich konkursów. W ten sposób można niewielkim kosztem tworzyć i wręczać spersonalizowane nagrody, które z pewnością będą efektownie wyglądać w szkolnej gablocie lub na uczniowskich półkach.


To się wydrukuje


Szkoła to żywy organizm, w którym każdego dnia tysiące przedmiotów jest narażonych na zużycie lub uszkodzenie. Wielkość większości szkolnych drukarek 3D nie pozwala na wydrukowanie i zastąpienie zniszczonego krzesła nowym, które w całości byłoby efektem jej pracy. Mimo to wykorzystanie technologii druku w trójwymiarze może okazać się pomocna w sytuacji, gdy drobnej naprawy wymagają przedmioty składające się z niewielkich elementów, które można zastąpić wydrukami z drukarki 3D. Internet pełen jest darmowych projektów modeli będących elementami większych przedmiotów. Z pomocą drukarki 3D można również odmienić szkolną rzeczywistość, drukując takie przedmioty jak kolorowe uchwyty, stojaki, czy też elementy wyposażenia biurek.


Projektuj i drukuj


Tworzenie projektów 3D jest zadaniem, które wykracza poza standardowe wykorzystywanie drukarki 3D w szkole, ale nie jest niemożliwe. Skoro szkoła posiada drukarkę, to warto ten fakt wykorzystać nie tylko do druku gotowych projektów, ale również samodzielnego projektowania przedmiotów, które zostaną później wydrukowane. Popularność technologii druku 3D, swobodny dostęp do narzędzi umożliwiających projektowanie modeli w trójwymiarze oraz wrodzone zdolności młodych uczniów do przyswajania nowoczesnej technologii, sprawiają, że zajęcia z projektowania modeli i ich drukowanie nie są niemożliwe.

Opanowanie podstawowych programów do tworzenia trójwymiarowych modeli nadających się do druku jest łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać. Przy odrobinie dobrej woli oraz kilkudziesięciu minut klikania można samodzielnie odkryć najważniejsze funkcje programu 3D Builder (standardowego programu dostępnego w Windows 10), a w efekcie stworzyć własny projekt 3D. Zatem szkolne zajęcia z projektowania modeli 3D mogą okazać się łatwiejsze w organizacji niż mogłoby się to wydawać.


Druk 3D to dopiero początek


Drukowanie modeli 3D nie musi być celem samym w sobie, a jedynie narzędziem służącym do realizacji innych planów. Modele 3D mogą ułatwić realizację tego, co jeszcze do niedawna było niemożliwe. Trójwymiarowe przedmioty potrzebne do przygotowania szkolnego teatrzyku wydaje się być naturalnym sposobem wykorzystania drukarki. Podobnie jak drukowanie modeli 3D, które pozwolą zrealizować budowaną z pietyzmem makietę historycznego wydarzenia, które jest realizowane przez szkolne kółko historyczne. A zaangażowanie drukarki 3D w drukowanie elementów, które posłużą do budowy robota, drona lub zdalnie sterowanego pojazdu podczas szkolnych zajęć z robotyki wydaje się być wprost idealnym pomysłem na wykorzystanie szkolnej drukarki 3D.

Drukarka 3D, która znajdzie się w szkole może mieć wiele oczywistych i mniej oczywistych zastosowań, a wszystkie one będą służyły realizacji dwóch celów. Po pierwsze lepszemu wyposażeniu szkół w pomoce dydaktyczne ponosząc przy tym niewielkie koszty. Po drugie służące rozwojowi dodatkowych zdolności uczniów, pobudzaniu ich kreatywności i uatrakcyjniania lekcji.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz